Gündem

ABD basınında, İHA’larla yeni 11 Eylül saldırısı düzenlenebilir endişesi

11 Eylül’de kaçırılan uçakları gösteren haber, bu sefer de insansız hava araçlarıyla benzer bir durumun yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri, ülke tarihinin en büyük terör saldırısı olan ve yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiği 11 Eylül’ün 20. yıl dönümünü kutluyor.

Eylül 2001 saldırıları, Dünya Ticaret Merkezi’nin İkiz Kuleleri ve Pentagon’u hedef aldı.

11 EYLÜL YENİ PLANI

Forbes dergisinin internet sitesinde 11 Eylül’e benzer olası yeni bir saldırının bu kez insansız hava araçlarıyla (İHA) yapılabileceğine dair bir haber vardı.

Haberlerde, “11 Eylül saldırılarından önce herkes kaçırılan uçakların intihar silahı olarak kullanılabileceğini biliyordu.” ortak not.

FAA KONFERANSINDA İHA ÇAĞRISI

Görüşleri verilen drone alanında faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi olan Fortem’in CEO’su Timothy Bean şunları söyledi: “Kongre ve Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) gelecek neslin tehdidini durdurmak için harekete geçmesi gerektiğini olabildiğince yüksek sesle haykırmak istiyorum.” dedi.

“Benzer bir saldırı İHA ile yapılabilir”

Otonom insansız hava araçlarının giderek yaygınlaştığını kaydeden Bean, 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde benzer bir saldırının İHA ile gerçekleştirilebileceği ve büyük kayıplara yol açabileceği konusunda uyardı.

Amerikan basınında yeni bir 11 Eylül saldırısının 1 numaralı insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilebileceği endişesi

YETERLİ KORUMA DEĞİL

“11 Eylül’de olduğu gibi herkes bu olasılığın farkında ama hala yeterli koruma yok.” Haberde, mühimmatla donatılmış İHA’ların şimdiden Irak ve başka yerlerde çok sayıda saldırı düzenlediğine dikkat çekildi.

Bean, olası drone saldırılarını önlemek için çözümler olduğunu, ancak eyalet ve yerel polisin drone’u düşürme yetkisine sahip olmadığını söyledi.

“İHA’LAR İLE DURMAYA BAŞLANIYOR”

Yıllardır insansız hava araçlarıyla uğraşan FAA, henüz analiz ve tavsiyelerini tamamlamadı.

Timothy Bean’in sözleri “Kongre, İHA sahtekarlığını durdurmak için hem yerel hem de eyalet yasa uygulayıcılarını harekete geçirmeli ve yetkilendirmelidir.” tamamdır.

Amerikan basınında 2 numaralı drone'larla yeni bir 11 Eylül saldırısının gerçekleştirilebileceği endişesi

Amerikan Basınında Yeni 11 Eylül Saldırısının Drone Edilebileceği Endişesi # 3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu