Ekonomi

AB liderleri enerjide anlaşamadı

Avrupa Birliği’nin sorunlarından biri olan enerji konusunda ülke liderleri anlaşamıyor.

AB liderleri enerji konusunda anlaşamıyor

Avrupa Birliği (AB) Başkanı Charles Michel, liderlerin enerji ve enerji konusunda farklı görüşleri olduğunu söyledi. Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nde uzlaşmaya varılamayacağını söyledi.

“ENERJİ KONULARI VATANDAŞLARIN PAZARLAMA GÜCÜNÜ ETKİLİYOR”

AB Liderler Zirvesi’nde Yükselen enerji fiyatlarının uzun süredir tartışıldığını belirten Michel, bunun ciddi ve önemli bir konu olduğunu, vatandaşların satın alma gücünü ve Avrupa’daki işletmelerin rekabet gücünü doğrudan etkilediğini söyledi.

Bir önceki zirvede AB Komisyonu’ndan çeşitli enerji çalışmaları yapmasını istediklerini hatırlatan Michel, toplantıda bu çalışmaların ilk sonuçlarını değerlendirdiklerini söyledi.

SONUÇ BEYANI YAZILI DEĞİL

Enerji görüşmelerinde liderlerin bir uzlaşmaya varamadıklarına işaret eden Michel, şunları kaydetti: “Masada farklı görüşlerin olduğunu fark ettik. Bu nedenle enerji zirvesinin nihai açıklaması üzerinde bir anlaşmaya varamadık.” dedi.

Charles Michel

ENERJİ İÇİN TOPLANAN GRUPLAR

Polonya’nın başını çektiği bir grup ülke, yüksek kömür fiyatlarını protesto ediyor ve AB emisyon ticareti sisteminde değişiklik yapılması çağrısında bulunuyor.Bu ülkeler kömür fiyatları üzerinde spekülasyon yapmayı bırakmak ve fiyatları düşürmek istiyor.

Almanya’nın başını çektiği bir grup ülke, bu iddialara ilişkin somut bir delil olmadığı görüşünde. Bu ülkeler kömür fiyat sistemini değiştirmeye karşı çıkıyorlar. Bu konudan sorumlu olan AB Komisyonu, henüz yeşil yatırım kategorisine gaz ve nükleer enerjinin dahil edilip edilmeyeceğine karar vermedi.

Başta Fransa olmak üzere yaklaşık 10 ülke nükleer enerjinin iklim değişikliğiyle mücadelede etkili, güvenli ve rekabetçi bir kaynak olduğunu söyleyerek yeşil yatırım sınıflandırmasına dahil edilmesini istiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu