Gündem

500 kaçak göçmen İtalya’ya ulaştı

Mültecilerin Avrupa’ya geçiş noktası sayılan Lampedusa Adası’na havaların düzelmesiyle 500’den fazla kaçak göçmen geldi.

İtalya'ya 500 kaçak göçmen geldi

Sürekli yasadışı göçle karşı karşıya kalan İtalya, yeni bir göç akını yaşadı.

Kuzey Afrika’nın en yakın kıyı şeridi olan Lampedusa’ya 6,4 km uzaklıktaki İtalyan ekonomi polisi tarafından durdurulan eski bir balıkçı teknesinde 500’den fazla göçmenin bulunduğu bildirildi.

Adada Mali polis ekiplerinin eşlik ettiği gemideki kaçak göçmenler arasında Fas, Suriye, Bangladeş ve Mısır’dan gelenlerin de bulunduğu bildirildi.
Karaya çıkan göçmenlerin kayıt altına alındığı ve sağlık kontrolünden geçtiği bildirildi.

500 kaçak göçmen İtalya'ya geldi #1

HAVA GÜZEL OLDUĞUNDA GÖÇ BAŞLAR

Lampedusa Belediye Başkanı Salvatore Martello da yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Birkaç gün boyunca olumsuz hava koşullarının ardından bugün sakin deniz nedeniyle göçmenlerin gelişi yeniden başladı.” deyimini kullandı.

Teknenin Libya’dan gelmiş olabileceğini belirten Martello, kaçak göçmenlerin yarın Covid-19 tedbirleri kapsamında karantina altına alınacakları gemiye alınacağını söyledi.

Bu arada gün içinde 5 botla adaya 119 göçmenin daha geldiği kaydedildi.
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yılbaşından 27 Eylül’e kadar ülkeye deniz yoluyla gelen kaçak göçmen sayısı 44.778’e ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde İtalya’ya gelen göçmen sayısının 23 bin 517 olduğu bildirildi.

İtalya'ya 500 kaçak göçmen geldi #2

ADA, AFRİKA’DAN AVRUPA’YA GEÇİCİ BİR YOL GÖRÜLÜYOR

İtalya, Malta ve Libya arasındaki Akdeniz bölgesi, son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçmek için sıklıkla kullanılan yasadışı göç yollarından biri olarak öne çıkıyor.
Denizin ve havanın güzel olduğu sonbahar ve kış aylarında bu rotadaki göç hareketliliği yoğunlaşır.

Akdeniz’i geçebilen göçmenlerin Avrupa’ya ilk ulaştığı yer İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın bölgesi olan Lampedusa Adası’dır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu