Gündem

50 yıllık Anadol ile Pekin-Paris Rallisi’nde yarışacak

Geçmişte Anadol ile şampiyonluk kazanan Türkiye ralli şampiyonlarından Serdar Bostancı, Pekin-Paris Klasik Otomobil Rallisi’nde Anadol STC ile yarışmayı planlıyor.

Pekin-Paris Rallisi'nde 50 yaşındaki Anadol ile yarışacak

Geçmişte Anadol ile şampiyonluk kazanan Türk motosiklet emektarlarının isimlerinden Serdar Bostancı, Nisan ayında Pekin-Paris Klasik Otomobil Rallisi için 1973 model bir Anadol STC modeli hazırladıklarını söyledi. “Bu yarışta sürücümüz Ali Eric ve oğlu Alican Eric bizim sürücümüz olacak. Yine Başlangıcı ve Bitişi aynı, ancak biraz farklı parkuru olan, Çin’de başlayıp Fransa’da biten bir yarış bizi bekliyor.” dedi.

1960 YILINDA ÜRETİME BAŞLADI

19 Aralık 1966’da Koç Holding ve Ford işbirliğiyle üretime başlayan Anadol, bugün Türk otomobil sektörünün mihenk taşlarından biri olarak kabul ediliyor. 1984 yılına gelindiğinde, üretim durduğunda, 62.923’ü otomobil ve 30.265’i pikap olmak üzere toplam 93.188 Anadol üretildi.

Türkiye Ralli’nin eski şampiyonlarından Castrol Ford Team Türkiye takım yöneticisi Serdar Bostancı, bu vesileyle Anadol markasının hayatındaki yeri ve Türk otomobil endüstrisine yaptığı katkılar hakkında açıklamalarda bulundu. 55. yıl dönümü. üretimin başlaması.

Pekin-Paris Rallisi # 1'de 50 yaşındaki Anadol ile yarışacak

“HER ZAMAN RALLİ OLMAK İSTEDİM”

Serdar Bostancı, Anadol’un ilk üretildiğinde henüz 8 yaşında bir çocuk olduğunu ve daha sonra markayı gazetelerde ve sokaklarda sık sık görmeye başladığını ifade etti.

Bostancı, motor sporlarıyla ilk kez 10 yaşında babası ve ağabeyi ile Türkiye’nin ilk resmi rallisi olan Türkiye Rallisi’nde (Trakya Rallisi) tanıştığını söyledi. O yılki ekipte yer alan merhum Renç Koçibey, Demir Bükey, Lemi Tanca, Onur Gürsel kardeşimin arkadaşları ve aile bağlantılarıydı.Rahmetli Renç, “Üç günlük bir ralli ve tabii ki Demir Bükey ile birinci oldu. hafızamda inanılmaz bir yeri var. O zamandan beri hep bir ralli pilotu olmayı ve bu işi devam ettirmeyi hayal ettim.” ifadeleri kullandı.

Anadol üretiminin ve yollardaki görünürlüğün ilerleyen yıllarda da artarak devam ettiğini kaydeden Bostancı, o dönemde Bostancı Makina Motor Sanayi adlı kendi firmalarının da Anadol fabrikası için yedek parça ürettiklerini ve bu vesileyle Anadol otomobillerinin marka haline geldiğini söyledi. hayatına daha fazla dahil olmuştur.

Pekin-Paris Rallisi # 2'de 50 yaşındaki Anadol ile yarışacak

“HAYATIMIN EN ÖNEMLİ PARÇASI ANADO”

Bostancı, 18 yaşından beri en büyük hayalinin bir ralliye katılıp Anadol ile yarışmak olduğunu söyledi. İlerleyen yıllarda bu fırsatı yakaladım.Hayatımın en önemli kısmına Anadol ile başladım.İlk olarak 1975 Demokrasi Rallisi’ne Anadol A1 ile katıldım.Anadol A1’den sonra Anadol STC ile yarışmaya devam ettim.Anadol sporları araba. Sonra yine Anadol A1. Türkiye’ye döndüm. O zamandan beri Anadol hayatımda hep çok önemli bir yere sahip oldu.” dedi.

Sonraki yıllarda Anadol’un hayatından hiç ayrılmadığını ve onlarca Anadol’dan oluşan kişisel bir araç koleksiyonuna sahip olduğunu belirten Bostancı, zaman zaman bu araçları büyük bir keyifle gezdiğini ve çevreden büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Pekin-Paris Rallisi #3'te 50 yaşındaki Anadol ile yarışacak

“ANADOL A1 BENİ DAHA DA HAREKET EDER”

En sevdiği Anadol modelinin A1 olduğunu ifade eden Bostancı, şunları söyledi: “A1’i hala çok seviyorum, bu yüzden belki ilk aşkım diyebilirim. A1 çizgisi hala çok nazik, bana çok farklı görünüyor. STC de çok güzel bir spor otomobil ama belki de bu ilk “Ben” hala Anadol’u daha çok seviyorum. A1 beni heyecanlandırıyor. Dürüst olmak gerekirse, Anadol için nefes nefese kalmak bana günümüzün modern arabalarından daha fazla zevk veriyor.” dedi.

“2010’DA ANADOL İLE İKİ OLDUK”

Serdar Bostancı, Anadol A1 ile 2010 yılında 37 gün süren Pekin-Paris Klasik Otomobil Rallisi’nde elde ettikleri başarıyı unutamadığını söyledi. “104 araç arasında genel klasmanda yarışı ikinci bitirdik ve geride bıraktığımız araçlar Mercedes, BMW, Porsche. İlk etapta elde ettiğimiz başarının kalbimde çok farklı bir yeri var çünkü bu başarı Anadol ile elde edilen bir başarı ve 70’lerde kurduğum bir hayali gerçekleştirmenin sevincini yaşıyorum” dedi. ifadeleri kullandı.

Pekin-Paris Rallisi # 4'te 50 yaşındaki Anadol ile yarışacak

TEKRAR PEKİN-PARİS VEYA ANADOLU YOLUNDA

Bostancı, şimdilerde yine Anadol ile Nisan 2022’de gerçekleşmesi beklenen Pekin-Paris Rallisi’ne hazırlandıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Mart ayından bu yana, önümüzdeki yıl Nisan ayında yapılacak Pekin-Paris Klasik Otomobil Rallisi için 1973 Anadol STC modelini hazırlıyoruz. Piyasada ‘Süper Türk Canavarı’ olarak da adlandırılan Anadol ile bu yarışı yapacağız. Pilot Ali Eric ve oğlu Alican, Eriç olacak.Yine aynı başlangıç ​​ve bitişe sahip ancak biraz farklı bir piste sahip, Çin’de başlayıp Fransa’da biten bir yarışımız var.” dedi.

“TÜRK MİLLETİNİ BİLGİLENDİREN BİR ARAÇ”

Serdar Bostancı, Anadol’un Türk otomobil sektörünün gelişimine büyük katkı sağladığına dikkat çekti.

Anadol’un Türk otomotiv tarihindeki ilk ve tek yerli otomobil olduğunu belirten Bostancı, şunları kaydetti: “On yıllardır seri üretilen bir otomobil. Türkiye’nin en büyük otomobil lokomotiflerinden biri. O gün rahmetli Vehbi Koç bu Otosan fabrikasını kurup Anadol’u üretmeye cesaret edemezse Murat 124 ve Renault olur. 12. muhtemelen üretilmeyecekti. dedi.

“TOGG PROJESİ AYNI ADIMLARI ATMALI”

TOGG Projesi ve Anadol’un üretim sürecini, yöneltilen soruyla karşılaştıran Bostancı, şöyle devam etti:

“50-60 yıl farkla, aynı adımlar, aynı yollar. Üzücü olan şu ki, bu 50-60 yıl geride kaldı. Her iki çalışmaya da inandım. Bilirsin, meyve veren ağaç her zaman taştan yapılır. Hepimiz bu projenin arkasında olmalıyız. Maalesef içten yanmalı otomobiller çağını kazalar nedeniyle kaybettik. Neden elektrikte lider olmayasınız? Şu anda elektrikli araçlarla dünyada yeni bir dönem başlıyor. Bu araç neden dünyanın en iyilerinden biri olmasın, dünyanın en iyi üç veya beş otomobilinden biri olmasın? Hiçbir sebep yoktur. “Hepimiz bir araya geldiğimizde inanırız, güveniriz, hayal kurarız.”

“TOG BİR GÜN MOTOR SPORLARINI İZLEYEBİLİR”

Dünyada elektrikli otomobillerin dönüşümünün pistlerde yaşandığını ve elektrikli otomobillerin artık yarışlara katıldığını belirten Bostancı, bu noktada TOGG’un da sahne alabileceğini vurgulayarak konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Mutlaka bu noktaya geleceğiz. Motor sporları otomotiv sektörü için en önemli pazarlama araçlarından biri. Bu işin reklam tarafı da pazarlama tarafı da çok önemli. Bu aracın bu noktalara ulaşacağına inanıyorum. Şu anda Türkiye’nin en büyük motorsporları şirketi. Hayatını motor sporlarına adamış biri olarak şiddetle tavsiye ediyorum. Bizden böyle bir destek isterlerse kanımızın son damlasına hazırız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu