Gündem

2021 YKS ek tercih dönemi ne zaman başlayacak? Ek tercihler için gözler ÖSYM’de!

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ek tercih bekleyen adaylar, “Ek YKS tercihleri ​​ne zaman yapılacak?” Soruyu incelemeye başladı. Peki YKS ek seçimleri ne zaman yapılacak?

YKS 2021 ek tercih dönemi ne zaman başlayacak? Ekstra seçenekler için gözler ÖSYM'de!

Üniversiteye geçişin ilk aşaması olan YKS’nin tamamlanmasının ardından herkesin merakla beklediği tercih dönemi başladı.

Tercihlerini yapan öğrenciler, açıklanacak günü beklerken, geçtiğimiz günlerde ÖSYM tercih sonuçlarını açıkladı.

Üniversiteye gitme hayali kuran adaylar tercihlerinin sonucuna göre okula kayıt olmaya başlarken, henüz tercih yapmamış olanlar ise ek tercihlerini bekliyor.

Ek tercih bekleyen adaylar, “YKS 2021 ek tercihleri ​​ne zaman yapılacak?” soruyu sordu.

Peki YKS 2021 ek seçimleri ne zaman yapılacak?

2021 YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS Üniversitesi 2021 yerleştirme sonuçları hakkında açıklama yapan ÖSYM Başkanı Aygün, şunları söyledi: “Kurulum işlemleri ve 2021-YKS denetimleri devam ediyor. Sonuçları önümüzdeki hafta açıklayacağız.” dedi.

Kayıtlar 10 Eylül Cuma günü kapanacağı için ek seçim sürecinin 11 veya 12 Eylül’de başlaması bekleniyor.

YKS 2021 ek tercih dönemi ne zaman başlayacak? Ekstra seçenekler için gözler ÖSYM'de! #a

EK YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra kalan kontenjanlar ÖSYM’ye bildirilecektir. 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kayıtsızlık nedeniyle tamamlanmayan yükseköğretim programlarına kontenjanlar ÖSYM tarafından merkezi olarak tahsis edilir. “Ek yerleştirme” yapmak.

Merkezi bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramazlar. “Ek olarak”; Merkezi genel yerleştirmede en düşük puanın altında puan alan adaylar ortak ve lisans programlarına yerleştirilmezler.

Kesin kayıt sonunda boş kontenjanlı programlara öğrenci alınmayacaktır.

ÜNİVERSİTE KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • 2021 Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni mezuniyet belgesi
 • Adayın ek puan ile yerleştirilmesi ancak diploma veya mezuniyet belgesinde alan belirtilmemişse, hangi okuldan ve açıdan mezun olduğunu gösteren resmi bir belge (Diploma adını veren merkezin adı, METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul.)
 • 6 fotoğraf 4,5 cm x 6 cm
 • Öğrenim / ücretlerin ödenmesine ilişkin belge
 • YKS ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen askerlerin askerlik durumu ile birlikte, kayıt öncesi belirlenerek üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin asılları veya üniversite onaylı suretleri üniversiteler tarafından görüntülenebilir. https://kamu.turkiye.gov.tr ​​adresinde.
 • Adayların askerlik sorunları için askerliğe, kredilerle ilgili ayrıntılı bilgi için üniversitelerin rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir.
 • Yükseköğretim programlarına yerleştirilen adayların başvuru sonuçları (engelli bilgileri dahil), ÖSYM tarafından elektronik ortamda Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderilecektir.

YKS 2021 ek tercih dönemi ne zaman başlayacak? Ekstra seçenekler için gözler ÖSYM'de! # 2o

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu