Gündem

15 yaş altı çocuklar için kimlik kartı başvuruları e-Devlet’te

15 yaş altı çocukların kimlik başvuruları velileri tarafından e-Devlet portalı üzerinden yapılabilmektedir.

15 yaş altı kimlik başvuruları e-devleti ilgilendiriyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soilou “Nüfus için işler her geçen gün kolaylaşıyor. 15 yaşından küçük çocukların ebeveynleri veya vasileri nüfus müdürlüklerine gitmeden online kimlik kartı başvurusu yapabilecek.” Duyuru ile duyurulan hizmet uygulanmaya başlanmıştır.

İNTERNET ÜZERİNDEN UYGULAMA

Bakanlığın yazılı açıklamasına göre, 15 yaşını doldurmamış, veli veya vasi olan çocukların kimlik başvuruları, nüfus adresi belirtilmeden e-devlet üzerinden yapılabilecek.

15 yaş altı çocuklar için kimlik başvuruları e-devlette 1 numara

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

15 yaşından küçük çocukların Türkiye Cumhuriyeti (TCKK) kimlik başvuruları, ebeveynleri veya vasileri tarafından e-devlet portalı üzerinden elektronik imza veya mobil imza kullanılarak yapılabilir. Başvuru işlemi öncesinde ilgili kağıt ücreti ödenecek ve ardından kimliğin amacı, kimliğin hangi adrese ve kime teslim edileceği gibi detaylar seçilerek başvuru tamamlanabilecektir.

15 yaş altı çocukların kimlik başvuruları e-Devlet #2'de

DEĞERLENDİRME KAĞIDI MALİYETİ NASIL ÖDEME YAPILIR

TCKK başvurusu yapılacak çocuğun açık adresinin Merkezi Nüfus Yönetim Sistemi’ne (MERNIS) kayıtlı olması gerekir. Kıymetli TCKK kağıt harcı, başvuru öncesi vergi dairesi adreslerine, “https://ivd.gib.gov.tr” internet adresi üzerinden sanal başvuru posundan, kredi kartı veya banka kartı ile veya anlaşmalı bankalardan yatırılacaktır. bankalar. Başvuru yapılan çocuğun son 6 ay içinde yapılan TCKK veya pasaport başvurusu sonucunda MERNİS’e kayıtlı fotoğrafı varsa bu fotoğraf kullanılacaktır. Kimliği teslim etmek için yalnızca ev adresi seçilebilir.

15 yaş altı çocuklar için kimlik başvuruları e-devlet #3'te

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu