Gündem

12 Eylül darbesinin üzerinden 41 yıl geçti

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında gerçekleşen ve demokrasi tarihinin kara lekesi olarak bilinen 12 Eylül 1980 darbesi hafızalardan silinemez.

Demokrasi tarihinin kara lekesi. 12 Eylül…

Tarihte o gün, idamların, kötü muamelelerin ve insan hakları ihlallerinin hafızalarında yerini koruyor.

Tam 41 yıl önce darbe, ardında onarılamaz kayıplar ve unutulmaz acılar bıraktı.

“BAYRAK OPERASYONU”

Hazırlık planları yaklaşık 4 ay sürer. “Operasyon bayrağı” 11 Temmuz sabahı saat 4:00’te ordu komutanlarına kod adlı darbe planını gerçekleştirmeleri emredildi.

Süleyman Demirel liderliğindeki hükümetin 2 Temmuz’da güvenoyu almasının ardından darbe planı geciktirdi. Tarihler 12 Eylül’ü gösterdiğinde, Türkiye’yi karanlığa sürükleyen plan aynı isimle sabah saatlerinde uygulandı.

Parlamento kaldırıldı

Topal Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kenan Evren, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Orgeneral Taksin Şahinka Şahinka Amiral Nejat Tümer ve Komutanı’ndan oluşan Milli Güvenlik Kurulu, -Jandarma Genel Başkanı Orgeneral Sedat Celasun, tüm yetkileri görüştü.

Anayasayı yürürlükten kaldıran darbeciler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni feshederek anti-demokratik faaliyetlerini sürdürdüler.

Ülke genelinde sıkıyönetim ilanının ardından sivil toplum kuruluşlarını hedef alan darbe, Türk Hava Kurumu, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Kızılay dışındaki derneklerin faaliyetlerini askıya aldı.

Siyasi partilerin kapılarını kilitleyen dedikodular, Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit’i Hamzakoi’ye, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkleri’ni Ouzunada’ya sürgüne gönderdi ve siyasi yasaklar getirdi.

12 Eylül darbesinin üzerinden 41 yıl geçti.

17 yaşındaki ERDAL EREN KARARI: ASLA YEMEYECEĞİZ

Ülkeyi kara günlere sokan darbeciler, acısı yıllarca hafızalarından silinmeyecek idam cezasının da mimarları oldular. Darbe sonrası ilk infazlar 9 Ekim 1980’de gerçekleşti. Solcu Necdet Adalı ve ardından idealist Mustafa Pehlivanoğlu idam edildi.

Darbeden önce bir muhafızı öldürmekten hüküm giyen 17 yaşındaki Erdal Eren, 19 Mart 1980’de idama mahkum edildi. “Onu asıp beslemeyelim mi?” Söz henüz unutulmadı. Ehren’in idam cezası Yargıtay tarafından iki kez bozulmasına rağmen Milli Güvenlik Kurulu’nun onayladığı bir kararla 13 Aralık 1980’de Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde idam edildi ve yaşı artırıldı.

12 Eylül darbesinin üzerinden 41 yıl geçti #2

BİNLERCE KİŞİ İÇİN İNFAZ GEREKLİ

Kanlı uygulamaların yanı sıra demokrasinin askıya alındığı dönemde 650 bin kişi tutuklandı, 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı ve 7 binden fazla kişi için ölüm cezası istendi. 517 kişinin idama mahkum edildiği süreçte 50 kişi idam edildi.

Onlarca gazeteci binlerce yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. 14 bin kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldığı bu dönemde, 30 bin kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı. “kabul edilemez” Kültür ve sanat yaşamının da hedef alındığı 12 Eylül’de bine yakın film kabul edilemez bulunarak yasaklandı.

12 Eylül #3 darbesinin üzerinden 41 yıl geçti

KATILIMLARA KARŞI EYLEM

Yine de “Milli Güvenlik Kurulu üyeleri yargılanamaz” Geçici 15. Madde 12 Eylül 2010’da yapılan referandumla Anayasa’dan çıkarıldı. Bu da faillerin yargılanmasının önünü açtı. Referandumdan bir gün sonra Türkiye’nin dört bir yanında darbenin sorumluları ve bu kişilerin emir ve talimatlarına uyanlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından o sırada hayatta olan Evren ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Taksin Şahinkaya hakkında soruşturma başlatıldı. Evren ve Şahinkaya hakkındaki iddianame, 10 Ocak 2012’de Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İki darbeci “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye veya yürürlükten kaldırmaya ve anayasadan oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisini feshetmeye veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlanan

12 Eylül #4 darbesinin üzerinden 41 yıl geçti

PANTOLON VE ŞAHİNKAYA İÇİN HAYAT KARARI

Sağlık nedenleriyle duruşmaya katılmayan Evren ve Şahinkaya, telekonferansla savunulan suçlamaları, kurucu güç olduklarını ve mevcut mahkemelerin yargılayamayacağını öne sürerek kabul etmediler. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, deneme süresi içinde kanunla kapatılınca, dava Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

Mahkeme, Evren ve Şahinkaya’yı 1979’daki savunmalarında 18 Haziran 2014’te suçlu buldu. “Anayasa ve TBMM’yi yürürlükten kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye çalışmak”1980 darbesiyle de “Anayasaya uymak, değiştirmek veya yürürlükten kaldırmak ve bu kanunla oluşturulan TBMM’yi zorlamak ve reddetmek ve zorla reddetmek” suç işlemek için “Ağır müebbet hapis” onu kınadı. Mahkeme bu cezayı takdir marjına indirdi. “Ömür boyu hapse” o çevirdi. Ayrıca 2 darbecinin tasfiyesi için Askeri Ceza Kanunu’nun ilgili hükümlerinin uygulanmasına karar verildi.

12 Eylül #5 darbesinin üzerinden 41 yıl geçti

VAKA VAKA

Kararın ardından sanığın avukatları kararı temyiz etti. Dava Yargıtay’dayken Evren 10 Mayıs 2015’te 98 yaşında, Şahinkaya 9 Temmuz 2015’te 90 yaşında vefat etti. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, sanığın ölümü nedeniyle davanın sonlandırılmasına karar verdi. Dosyayı inceleyen ilk derece mahkemesi karara uyarak dosyanın reddine karar verdi ve dosya ceza dairesine geri gönderildi. Daire, yerel mahkemenin kararını bu kez usul yönünden bozdu.

İptal kararında, yerel mahkemenin gerekçesi lehindeki kanunun 765 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) hükümleri olduğu belirtilirken, gerekçe ve hükmün karıştırılmasının kanuna aykırı olduğu ifade edildi. sayılı Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre karar verilir. 5237 ve Ceza Muhakemesi Kanunu. Ceza bölümünün iptaline karar verilen mahkeme, Evren ve İnkahinkaya hakkında açılan kamu davasının ölüm nedeniyle olduğuna hükmetti. “ortadan kaldırmak” hükmetti.

Ceza Dairesi’nin sanıklar hakkındaki usul hükmünü bozmasının ardından, ilk derece mahkemesi 12 Mayıs 2019’da bu kez Evren ve Şahinkaya için yeniden incelemeye gitti. “Sivil davanın kaldırılması için” azimli. Ayrıca Evren ve Şahinkaya’nın mal varlıklarına el konulması ve sanıkların Türk Silahlı Kuvvetleri’nden uzaklaştırılması ve iade edilmesi. “Boşluk yok” hükmetti.

12 Eylül darbesinin üzerinden 41 yıl geçti #6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu