Ekonomi

1.200 yaşındaki zeytin ağacından kasa kasa ürün alınıyor

1.200 yıllık zeytin ağacı, kök saldığı ve Antalya’ya göç ettiği Manisa’dan koparılsa da hayata tutunur ve genç ağaçlardan kat kat daha fazla ürün verir.

1.200 yıllık zeytin ürünlerinden oluşan kutular satın alındı

Manisa’nın Akhisar mevkiinde kamulaştırılan araziden kaldırılan ve Antalya’da Vakıf Zeytinliği olarak da bilinen Zeytinpark’ta 5 yıl önce dikilen ve yaklaşık 1.200 yaşında olduğu tahmin edilen zeytinden 2 kutuya yakın ürün çıktı. toprakla uyum sürecinden sonra.

ZEYTİN VAKFI SİPARİŞİNDE 25 BİN YOĞUNLUK VAR

Antalya’nın akciğeri olarak adlandırılan 2 milyon 630 bin metrekarelik alanda başta zeytin ağaçları olmak üzere yaklaşık 25 bin ağacın bulunduğu Zeytinlik vakfının arsası Antalya Yedek Borsası (ATB) tarafından 20 bedelle kiralandı. 2010 yılında Bölge Kurumları tarafından yapılan ihale ile

Yılda 2.600 ton toz ve 610 milyon metreküp havayı temizlediği söylenen Zeytinpark’taki zeytin ağaçlarının çoğu yeniden canlandırıldı.

1.200 yıllık zeytin ürünlerinden oluşan kutular 1 numara alınır

Yere uyum sağlar

İstanbul-İzmir karayolu projesi kapsamında Akhisar’da kamulaştırılan araziye 820’li yıllarda dikildiği tahmin edilen zeytin ağacı, 22 Şubat 2016’da özel bir yöntemle sökülerek tırla Zeytinpark’a taşındı. Zeytin dikkatli bir bakım sonrasında toprağa adapte edilmiştir. Geçen yıl ilk meyvesini veren ağacın meyvesi bu yıl büyüdü.

1.200 yıllık zeytin ağacı ürünlerinden oluşan kutular satın alınır #2

“YAŞIYORSA BEKLİYORUZ”

Bölge ve zeytinlik hakkında bilgi veren Zeytinpark A.Ş. Genel Müdür Vahdet Narin, Bölgede 26 bin ağaç olduğunu belirten, Bu görünen ağacı Akhisar’da İzmir-İstanbul karayolu yapımı sırasında kamulaştırma alanında kesilen ağaçlardan getirdik. 1.200 yaşında. Ürününüzü topluyoruz. Oldukça keyifli. Asıl soru, ağacın hayatta kalıp kalmayacağıydı. Yaşadı, büyüdü ve bize ürünler verdi. Geçen yıl biraz üretim verdi. Bu yıl en üst seviyeye ulaştı” dedi. dedi.

Ürün kutuları 1.200 yıllık zeytin ağacından satın alınmıştır VİDEO

“YAKLAŞIK 100 TON ZEYTİN ALDIK”

Zeytin ağaçlarının bu yılki verimini değerlendiren Narin, şunları kaydetti: “Bu yıl zeytinde ‘orada’ yıl diyebiliriz. Manavgat’ta çıkan yangında çok sayıda zeytin ağacını kaybettik. Normal mevsimin ötesinde ilk kez nem seviyesi uzun süre %3’te kaldı. Bu, ağaçların yaşamak için ihtiyaç duydukları neme sahip olmadığı anlamına geliyordu. Kuraklık gibi bir ortamdan bahsedebiliriz. Verilerde, umarım geçen yılın verilerini yakalayabiliriz. Ekim ayının ortalarından sonra zeytin hasadına başlıyoruz. 3 ay sürer. Yaklaşık 100 tonluk bir zeytin ağacı alıyoruz” dedi. açıklamayı içeriyordu.

1.200 yıllık zeytin ağacından sandıklar alınır #3

1.200 yıllık zeytin ağacı kasaları alındı ​​#4

1.200 yıllık zeytin ağacı ürünlerinden oluşan kutular #5 alınır

1200 yıllık zeytin ağacı kasaları alınır #6

1200 yıllık zeytin ağacı kasaları alındı ​​#7

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu